Kahve Çekirdekleri Nerede Yetişir?


Kahve Çekirdekleri Nerede Yetişir?

Kahve dükkanlarında isimlerini sıkça gördüğümüz ülke isimlerinin nereden geldiğini biliyor musunuz? Guatemala, Kolombiya, Brezilya gibi ülke isimlerini sıkça kahve dükkanlarında görebiliriz. Peki bu kahvelerin isimleri neden bu ülkelerin isimlerini almış merak ettiniz mi?

Bu kahve çeşitleri isimlerini yetiştikleri ülkeden alırlar. Bu kahve çekirdeklerin pişirmeleri ülkeden ülkeye göre değiştiği için kahve lezzetleri de değişmektedir. Genellikle kahve çekirdekleri Tropikal iklime sahip ülkelerde yetiştirildiği için Güney Amerika, Ekvator ülkelerine rastlarız. Kahve çekirdekleri, ülkenin kültürünü yansıtır. Çünkü bu çekirdekler o ülkenin kahve kültürünü diğer ülkelere yansıtır. Bu kahve çeşitlerini her ülke kullandığından oldukça önemli bir yeri vardır.

O zaman kahve çekirdekleri nerede yetişirler nasıl bir lezzete sahipler hep beraber irdeleyelim.

Kahve Çekirdekleri Nerede Yetişir?

5. Guatemala

Guatemala Kahvesi

Guatemala bir Güney Amerika ülkesidir. Nüfusu oldukça dar olan bu ülkede 204.000 metrik ton kahve çekirdeği üretiliyor. Tropikal bir iklime sahip olduğundan kahve üretimi çok sık yapılıyor. Ülkeye gittiğinizde her yerde kahve çekirdeklerinin yetiştiğini göreceksiniz.

4. Meksika

Meksika Kahvesi

Guatemala ile komşu ülke olan Meksika yalnızca acıları ile değil kahve çekirdekleri ile de ünlüdür. Kahve çekirdeklerinin bir çoğu ABD tarafından satın alınıyor. Kahve üretimi oldukça yayın bir ülkedir. Adını kahve dükkanlarında sıklıkla duyabilirsiniz.

3. Etiyopya

Etiyopya Kahvesi

Kahve çekirdeklerinin en yayın olarak üretildiği ülkelerden birisidir. Etiyopya kahvenin ana vatanı olarak bilinir. Ülke ihracatının yaklaşık %30’unu kahve çekirdekleri karşılıyor. Bu rakam oldukça yüksek denilebilir. Ülke de kahve çekirdeklerinin çok olması o ülkenin kahve kültürünün ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

2. Kolombiya

Kolombiya Kahvesi

Kolombiya, Güney Amerika ülkesidir. Tropikal iklime sahip olduğundan ülkenin tamamı kahve çekirdeği yetiştirme konusunda çok elverişlidir. Ülkenin kahve üretimi çok ciddi fazladır. Devlet adamları belirli politikalarla kahve üretimini desteklemekte ve bu alanda lider olmak için çok çalışmalar gerçekleştirmektedirler. 2016 yılında yaklaşık 850 metrik ton kahve üretimine ulaşan bu ülke kahveleri çok sevdiğini söyleyebiliriz.

1. Brezilya

Brezilya, çok uzun zamandır kahve çekirdeği üretimi listesinde birinciliğini kaybetmemiştir. Dünyanın 4 bir yanına kahve çekirdeği göndermiştir. Brezilya kahve çekirdekleri ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılıyor ve seviliyor. Ülkenin tamamı kahve çekirdekleri üretimine müsait diyebiliriz. Çünkü yaklaşık 30.000 km alanda kahve üretiliyor. En ünlü kahve çekirdeklerine sahip bir ülke olan Brezilya liderlik ünvanını bir süre daha devam ettirecek gibi duruyor.


Bir Yorum Bırak