Flat White Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?


Flat White Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Flat White kahvesi, espresso ile yapılan bir kahve türüdür. Ülkemizde son zamanlarda çok fazla çıkış yapan bu kahve aynı oranda kahve ve süt ile yapılıyor. Espresso shot oranın farkı ile yapılmış bir kahve çeşididir. Yoğun süt aromasıyla lezzetli bir kahve çeşidi olmayı ve tüm dünyada çok satmayı başarmıştır.

Flat White Nedir

Flat White kahvesi 1980’li yıllarda Avustralya’da dünyaya gelmiştir. İngiltere’nin Okyanusya’daki o zamanki etkisi sebebiyle bu kahve Avrupa ile tanışmıştır. Cappucino ve latte ile benzerliği sebebiyle insanlar tarafından çok hoş karşılanmış ve son zamanlarda da ülkemizde bir hayli popüler hale gelmiştir.

flat-white-nasıl-yapılır-1-1024x819
Flat White Kahvesi

Flat White Nasıl Yapılır

Flat White, espresso ile hazırlanan kahve türüdür. Espresso ile hazırlandığı için espresso makinesine sahip olmalısınız. Eğer evinizde bir espresso makinesi varsa sizde bu kahveyi yapabilirsiniz. Lezzet olarak Latte ve Cappucinoyu andırabilir fakat kendine özgü bir lezzeti olduğunu söylemeden geçemem.

  • Süt tercihini değiştirmelisiniz, kalın bir süt tabakası değilde ince süt tabakası bu kahve ile kullanılır.
  • Orta ölçekli bir bardak kullanmalısınız belkide sırrı burada.
  • İki ölçek espresso ile hazırlamanız çok önemli!
  • Sütünüzü köpürttükten sonra espresso üzerine tek bir noktadan dökmeye gayret gösterin. Bunun sayesinde açılan delikten süt espressonun altına kadar inecek.
  • Tamamen karıştıktan sonra kahve lezzetini alacaktır.

Flat White Nasıl Okunur

Türk insanı olarak bu tür kahve isimlerini okurken bir hayli zorlanıyoruz. Yeterli dil bilgisinden olsa gerek. Flat White (Flet Vayt) şeklinde telaffuz edebilir ve kahve dükkanlarından siparişlerinizi verebilirsiniz.

Flat White Besin Değerleri

Flat White yoğun bir kahve olduğundan dolayı kalori biraz fazla gelebilir. Orta boy bir flat white kahvesi yaklaşık 160 kalori civarındadır. Fakat bu satın aldığınız kahve dükkanlarına göre değişiklik gösterebilir.

Flat White’a benzerliği ile dikkat çeken latte machiato konusuna göz atmak için bağlantıyı takip edebilirsiniz.


Bir Yorum Bırak