Iced Latte


Iced Latte

Iced Latte (Buzlu Latte) Nedir?

Latte, İtalyanca kökenli bir kelime olup “süt” anlamına gelmektedir. Iced Latte, yani Buzlu Latte Espresso ile hazırlanan kahvelerimizden biridir.
Sert bir espresso çekimiyle soğuk sütün enfes karışımı üzerine buz parçacıkları ilavesi ile yapılan kavurucu yaz sıcağında bizleri serinleten bir mucizevi içecek olarak karşımıza çıkıyor. Kahve sevdalıları olarak bizler bu tarifleri sizlerle paylaşmaktan ve kahveleri sizlere tanıtmaktan, sağlığımıza olan olumlu etkilerini siz değerli okuyucularımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

iced-latte-cafeservus
iced latte

Iced Latte Kalori

Iced Latte besin değerleri ; tam yağlı sütle hazırlandığında 150 kalori, yarım yağlı sütle hazırlandığında 130 kalori, yağsız sütle hazırlandığında 90 kaloridir. Biraz sağlığımıza olan olumlu etkilerine değinelim kahvenin;

  • Günde bir fincan kahve içmek hastalık risklerini azaltır ; Araştırmalar gösteriyor ki Alzheimer riskini %65, Parkinson riskini %32 azalttığı, tip 2 diyabet riskini %7 azalttığı görülmüştür.
  • Kahvenizi yudumlarken; vücudumuzun yağ yakmasına yardımcı oluruz, Nasıl mı? Şöyle anlatalım kahvenin içerisindeki kafein metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakma oranını %10-29 oranlarında arttırır.
  • Karaciğerimiz için karaciğer kanseri ve fibrozu önleyici etkisi saptanmıştır. Günde bir veya iki fincan kahve içmek karaciğerimizi alkolün olumsuz etkilerinden koruyabilir.

buzlu-latte-cafeservus
buzlu latte

Evde Iced Latte Yapımı

Sizde Evde Iced Latte Nasıl Yapılır ? merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

  • Önce kahveden buz küpleri yapalım ve kettleda su ısıtalım.1 yemek kaşığı kadar nescafeyi su bardağına katalım.Üzerine bir miktar sıcak su koyalım, karıştıralım kaşık yardımıyla.
  • Karıştırdığımız kahvemizi sürahiye ekleyelim; üzerine soğuk su katıp buz kalıbına dökelim. Bunları dolapta buz küpü olarak kullanacağız.
  • 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı nescafe koyalım. Kahveyi eritebilecek miktarda sıcak sudan koyalım. Eğer şekerli yapacaksınız bu kısımda atmanız gerekiyor.
  • Biraz daha büyük bir bardağa alalım kahvemizi. Üzerine soğuk süt katalım gari.Ve buz küplerimizden koyarak Iced Lattemizi tamamladık. Afiyet olsun.

Bir diğer kahve tarifimiz olan Latte Macchiato Kahvesi için buraya tıklayabilirsiniz.


Bir Yorum Bırak