Espresso Kahvesi


Espresso Kahvesi

Espresso Nedir?

Espresso kahve, kaynama derecesine yakın suyun , öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahve yatağından basınç ile geçirilerek süzdürülmesine dayanan bir kahve demleme çeşididir.

Espreso Kahve Makinesi Tarihi

Espresso , İtalyanca kökenli bir kelime olup hızlı manasına gelmektedir.1901 senesinde Milanlı bir buluşçu olan Luigi Bezzara sıkıştırılmış kahve bulunan portafiltrenin takılabileceği bir makine için patent aldı.1905’e gelindiğinde ise ilk espresso kahve makinesi olan Ideale , Desidero Pavoni patentini alarak tarihe geçti.Ancak Pavoni’nin makinesi 1,5 bar basınç ve 140° C sıcaklığa ulaşıyordu.(Günümüzde 9 bar basınç ve 90° C sıcaklığa ihtiyaç duyulmakta.)Tadı modern bi filtre kahve gibiydi.

1930 ve 1940 yıllarda savaş dönemi olduğundan İtalyanların kahve alışkanlıkları eskisi kadar sık değildi. 1947’de Gaggia el-pompalı makine geliştirdi, bu makine sayesinde esans ve koloit de sıkıştırdılar. Espresso’nun krema olmadan olmayacağı anlaşıldı.48’de Faema tarafından yani Mr.Ernesto Valente satın aldı bu makineyi. Valente’nin amacı daha ucuz espresso makinelerini piyasaya sunmaktı.Çabalarının neticesi Espresso’nun bilinen atası olan Faema E61’in doğuşu oldu.

Faema E61 ile el emeği yarı yarıya azaldı. Baristalar artık müşterilerle muhabbet edebilir hale geldiler ve İtalya ‘da espresso kafeler popüler hale geldi.

espresso_gif

Espresso Nasıl İçilir?

 • Hızlıca ve krema üste kaldığında içilmelidir; krema tüm esansı ve aromayı içinde tutar.
 • Hazırlanışında öğütülen kahve miktarına göre ( 8-9 gr ) tek shot veya (15-16 gr) double shot olarak adlandırılır.
 • Espresso makinesinin 9 bar basınç ve 90 ila 95° C olması gerekir.
 • Kahvemizi koyacağımız fincan önceden sıcak suyla ısıtılmalı ki aromasını ,esansını kaybetmesin.

Espresso Kalorisi

1 fincanında 7 kalori bulunur.75 mg kadar kafein vardır.Formda ve fit kalmak için günün istediğiniz saatinde Espressonuzu keyifle içebilirsiniz.

Espresso Nasıl Yapılır? Espresso Kahve Hazırlanışı

espresso-yapılışı

Evinizde (2-3 bar basınçla) kolayca Espresso cezvesi (Moka Pot)  ile yapabileceğiniz 2 kişilik tarifimiz Espresso Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını veriyoruz.

 1. Espresso cezvesi su haznesine emniyet valfine kadar sıcak suyumuzu dolduruyoruz.
 2. Kalın taneli çekilmiş kahvemizi fitremiz alabildiğince içine döküyoruz.
 3. Espresso cezvemizi  kapatarak ocağa koyalım , ocağın altını açalım.
 4. Su kaynadıkça tünelden yukarı çıkarak yanlara doğru akacak.
 5. Altındaki suyu sıcak koyduğumuz için ortalama 2-4 dk ya olacak.
  Fokurdamalar bitince olmuş demektir.
 6. Espresso cezvemizi ocaktan alıp alt haznenin üstüne soğuk su tutuyoruz ki kahvemiz acı tadı olmasın, yani yanmasın.

Fincanlarımıza Espressomuzu dökebilir ve afiyetle tadına bakabilirsiniz… Ayrıca diğer julius meinl kahve çeşitlerine göz atmak isterseniz bağlantıyı izleyebilirsiniz.Bir Yorum Bırak

Bir Yorum
juridiska tjänster
Yorum