Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak


Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak

Dünya üzerinde binden fazla kahve çekirdeği türü vardır.Hepsi birbirinden farklı şekilde öğütülür ve içmeye hazır hale getirilir.Peki ya dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak‘tan haberiniz var mı?

Kopi Luwak‘ın dünyanın en pahalı kahvesi olmasının temel sebebi dünyada en az üretilen kahve olmasının yanında üretiminin ve yönteminin hiç görülmemiş bir biçimde gerçekleşmesinden dolayı… İnanması zor ama Kopi Luwak, Endonezya’da palmiye misk kedisinin yediği kahve çekirdeklerini dışkılaması sonucu oluşmaktadır.

kopiluwakgif

KOPİ LUWAK’IN OLUŞMA SÜRECİ

  • Kahve ağaçları, kafein içerirler.Bu da hayvanlara karşı kahve ağaçlarının savunmasıdır fakat misk kedisine karşı koruma sağlamaz.
  • Misk kedisi kahve meyvesini yiyip , sindirmesinin ardından dışkılar.
  • Çiftçiler,misk kedisinin habitatına giderek ormandan dışkıları toplarlar.
  • Çiftçiler tarafından yıkanır.
  • Yıkanan kahve çekirdekleri kavrulup,öğütülerek hazır hale getirilir.

KOPİ LUWAK İÇENLERİN GÖRÜŞLERİ

Kopi Luwak içenler, kahvenin oldukça yumuşak bir tadının olduğunu,içtikten sonra herhangi bir acı tat bırakmadığını ve kahveye süt katmadan da tüketilebileceğini söylemişlerdir.

kopi-luwak-gif

KOPİ LUWAK FİYATI

Türkiye’de lüks mekanlarda içeceğiniz bir kahve 20 lirayı geçmez.Fakat Kopi Luwak‘ın bir bardağı yaklaşık 200 ile 500 lira arası değişmektedir.

Kopi Luwak yani dünyanın en pahalı kahvesi hakkındaki yazımız bu kadardır. Bir diğer Vietnam’a özgü kahve olan yumurtalı kahve için linke tıklayabilirsiniz.


Bir Yorum Bırak